Monday, October 16, 2017

Practice - MEA Week

MEA Week has limited practice this week and no tournament scheduled.  Here is the schedule for this week 10/16 - 10/20

Novice PF:  M 4:15-6
JV/Varsity PF: M 6-8
JV/Varsity LD: M 6-8
Congress: M 6-8
Policy:   M 4:15-8, Tuesday 4:15-6 (Optional)


Wednesday, October 11, 2017

Humboldt - October 14

Humboldt Invitational
Humboldt HS
30 Baker St E, St Paul [directions]



Times
Bus leaves at 8:45 AM from Door 5, EHS.  Approx. arrival back at EHS at 6:30 PM. 

Coach Contact
Hayden Uihlein 734 680 6011

Tournament Info

The tournament is 3 rounds of competition plus lunch and awards. Last round starts approximately 3:00.


Food
There will be food available for purchase at both sites. But it's always best to pack a lunch + snacks.  Bring a water bottle. 




Name
Code
Division
Maggie McMahon/Katie Peter
Edina MP
Novice Policy
Anna Wang/Tessa Murphy
Edina WM
Novice Policy
Kiran Muniraj/Patrick Tehrani/Eric Tehrani
Edina MTT
Novice Policy
Mason Lackner/Thomas Ouyang
Edina LT
Novice Policy
Kyra Boorsma Bergerud/Elise Wallen-Friedman
Edina BW
Novice Policy
Nick Landon/Maria Holtmeier
Edina LH
Varsity Policy
Mihika Sathe/Yash Shah
Edina SS
Varsity Policy
Claire Anderson McElligot/Josh Ding
Edina AD
Varsity Policy
Kerui Yang/Lucy Yang
Edina YY
Varsity Policy
Zelda Kieser/Tiffany Qian
Edina KQ
Varsity Policy





October 14 - Maple Grove

Maple Grove Crimson Debate Tournament
Maple Grove High School
9800 Fernbrook Ln N, Maple Grove MN 55369 [directions]


Times
Depart EHS door 5 at 7AM.  Arrive at 6:55 AM. 
Return to EHS approx. 4:30 PM.

Coach Contact
Tim Greenfield 612 470 2596

Tournament Info

Lincoln-Douglas and Public Forum will feature five rounds of competition.  Congress will feature 2 session  plus a super session final.


Attire 
Debate outfits mandatory.  Check the slides from the parent meeting for specifics.  Novices just need the basics. Neat, professional, and conservative.

Food
There will be food available for purchase at both sites. But it's always best to pack a lunch + snacks.  Bring a water bottle. 




Name
Code
Division
Leah Schmitt
Edina LS
Congress
Alexander Al-Najim
Edina AA
Congress
Bowen Zheng
Edina BZ
Congress
Abbi Shilts
Edina AS
Congress
Yash Mangalick
Edina YM
Congress
Alec Chen
Edina AC
Congress
Saumya Mangalick
Edina SM
Congress
Victor Nikolov
Edina VN
Congress
Ellen Mi
Edina EM
JV LD
Atman Jahagirdar
Edina AJ
JV LD
Anushka Thorat
Edina AT
JV LD
Ethan Quick
Edina EQ
JV LD
Ben Bruzek
Edina BB
JV LD
Matt Kumar-Montei
Edina MK
JV LD
Matthew Ruppert
Edina MR
JV LD
Ananth Veluvali
Edina AV
JV LD
Kamaljot Singh
Edina KS
JV LD
Nicholas Fu/Michael Dalsin
Edina FD
JV PF
Amy Wang/Laryn Scribner
Edina WS
JV PF
Arjun Maheshwari/Ryan Zhu
Edina MZ
JV PF
Evan Jiang/Isaac Wu
Edina WJ
JV PF
Luke Rubin/Tommy Hardie
Edina RH
JV PF
Max Opitz/Leo Hickey
Edina OH
Novice PF
Parii Bafna/Phoebe Taiwo
Edina BT
Novice PF
Wyatt Chochrek/Evan Tessmer-Tuck
Edina CT
Novice PF
Ziyan Ishani/Kenric Chen
Edina IC
Novice PF
Nikhil Mehta/Leonardo Atalla
Edina MA
Novice PF
Aditya Mehta/Jack McDonald
Edina AM
Novice PF
Megan Huang/Romel Ashley
Edina HA
Novice PF
Zoe Iyer
Edina ZI
Varsity LD
Om Jahagirdar
Edina OJ
Varsity LD
Lucca Figari
Edina LF
Varsity LD
Stella Olken-Hunt
Edina SO
Varsity LD
Mythili Iyer
Edina MI
Varsity LD
Noel Hayward
Edina NH
Varsity LD
Kathleen Scoggin
Edina KS
Varsity LD
Joseph Annareddy
Edina JA
Varsity LD
Kathleen Scoggin
Edina KS
Varsity LD
Amrutha Garimella
Edina AG
Varsity LD
Jake Straub
Edina JS
Varsity LD
Nathan Annareddy
Edina NA
Varsity LD
Anand Mittal
Edina AM
Varsity LD
Samantha Bevers/Chloe Maynor
Edina BM
Varsity PF
Aditya Rewalliwar
Edina AR
Varsity PF
Oscar O’Brien/Jay Chochrek
Edina OC
Varsity PF
Tanner Jones/Lily Jones
Edina JJ
Varsity PF



Schedule
Registration                7:30-8:00          Main Entrance

LD & PF Round 1                  8:30
Congress Session 1             8:30
LD & PF Round 2                  9:45
LD & PF Round 3                  11:30
Congress Session 2             12:30
LD & PF Round 4                  1:00
LD & PF Round 5                  2:15

Awards                         3:00           Auditorium