Blake School @ Minneapolis Hyatt
1300 Nicollet Mall, Minneapolis, MN 55403
St. Francis High School @ University of Minnesota
Blegen Hall, 269 19th Ave S, Minneapolis, MN 55455
Food
There are a handful of places to walk to for food, this is true for both tournaments. Neither has a traditional concession stand, although Blake does have some food catered to be sold.
Bus
Friday - depart 7AM from door 8; estimated return is 8PM
Saturday - depart 7AM from door 7. First stop will by Hyatt then on to U of MN. We'll have bus pick up LD and PF people at U of MN, then drop at Hyatt until awards are done (~6PM);
anybody still in after awards will need a parent ride home.
(Keep scrolling, U of MN info listed after Blake info.)
ENTRIES for Blake |
|
|
|
Code |
Event |
Name |
|
Edina CS |
Policy Debate |
Carlson & Shannahan |
|
Edina EK |
Policy Debate |
Engh & Kieser |
|
Edina RW |
Policy Debate |
Rawal & Wells |
|
Edina KS |
Lincoln Douglas |
Kathleen Scoggin |
|
Edina MK |
Lincoln Douglas |
Mark Kivimaki |
|
Rahil Modi |
Congressional Debate |
Rahil Modi |
|
Saumya Mangalick |
Congressional Debate |
Saumya Mangalick |
|
Edina
Saumya Mangalick |
Congressional Round Robin |
Saumya Mangalick |
|
Edina FC |
Public Forum |
Fan & Chen |
|
Edina GM |
Public Forum |
Garimella & Ma |
|
Edina IK |
Public Forum |
Ishani & Kuznecoff |
|
Edina MZ |
Public Forum |
Ma & Zhu |
|
Edina MB |
Public Forum |
Maynor & Bevers |
|
Edina NT |
Public Forum |
Nissen & Teske |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
JUDGES for Blake |
|
|
|
Notes |
Category |
First |
Last |
|
Congressional Round Robin |
Amanda |
Soczynski |
|
Policy |
Tiffany |
Haas |
|
Policy |
jasmine |
stidham |
Block
against Blaine |
Lincoln Douglas |
Harley |
Pierce-Ramsdell |
Friday
only |
Congressional Debate |
Bailey |
Rung |
Saturday |
Congressional Debate |
Amanda |
Soczynski |
Saturday
only--use for Elims |
Public Forum |
Devin |
Evers |
Friday
only--Round 5 |
Public Forum |
Kat |
Flaig |
|
Public Forum |
Tim |
Greenfield |
Friday
only--Rounds 3, 4, 5 |
Public Forum |
Matthew |
Hintz |
BLOCK
AGAINST EAGAN. SATURDAY ONLY. CAN
COVER ELIM ROUNDS |
Public Forum |
Maggie |
Parra |
Friday
only--Rounds 3, 4, 5 |
Public Forum |
Eva |
Wood |
|
Public Forum Round Robin |
Tim |
Greenfield |
Policy Schedule (Blake)
December 19, 2014 (FRIDAY)
8:00 Release Pairings – Outside Skyway A/B, debate floors and the web.
9:00 Round 1–Policy (Preset)
11:00 Round 2–Policy (Preset)
2:30 Round 3–Policy
5:30 Round 4–Policy
9:00 Coach and Judge Reception
December 20, 2014 (SATURDAY)
7:00 Pairings released
8:00 Round 5–Policy
11:00 Round 6–Policy
2:00 Round 7–Policy
5:00 Awards
6:30 Double Octofinals–Policy
December 21, 2014 (SUNDAY)
Elimination rounds - Emory tutorial style
8:00 Octofinals
11:00 Quarterfinals
2:00 Semifinals
5:00 Finals
LD Schedule for Blake
December 16, 2016 (FRIDAY)
7:30 Release Pairings – Online Tabroom.com
8:30 Round 1 - LD
11:00 Round 2 - LD
2:00 Round 3 - LD
5:00 Round 4 - LD
9:00 Coach and Judge Reception
December 17, 2016 (SATURDAY)
7:00 Pairings Released
8:00 Round 5 - LD
11:00 Round 6 - LD
2:00 Triples (Partial) - LD
5:00 Awards (approx. time we are usually close)
6:30 Double Octofinals - LD
Public Forum Schedule for Blake
December 16, 2016 (Friday)
7:30 Release Pairings – online Tabroom.com
8:30 Round 1 - Public Forum
10:30 Round 2 - Public Forum
1:00 Round 3 - Public Forum
3:30 Round 4 - Public Forum
6:00 Round 5 - Public Forum
9:00 Coach and Judge Reception
December 17, 2016 (Saturday)
7:30 Pairings released
8:00 Round 6 - Public Forum
11:00 Elimination rounds will begin and finish Saturday night
All 4-2 records will clear.
Judges are obligated thru the first FULL elim round
5:00 Awards Assembly
6:30 Elimination rounds continue
Congressional Debate Schedule for Blake
December 16, 2016 (FRIDAY)
9-9:30 Opening Meeting
9:45-12:00 Session 1
1:00 – 3:15 Session 2
3 :30 – 5:45 Session 3
9:00 Coach and Judge Reception
December 17, 2016 (SATURDAY)
8:00 - 10:15 Session 4
12:30 – 4:00 Finals, Lakeshore A
5:00 Awards
Congressional Debate Round Robin for Blake
SCHEDULE - DECEMBER 18, 2016 (SUNDAY)
7:30-8:15 Breakfast
8:15 – 9:45 Round Robin Session Hearing
9:45 - 10:00 Break
10:00 Announcement of Selected Legislation
10:15 - 11:30 Debate on Legislation
11:30-12:30 Lunch for Participants/Judges
12:30-2:00 Emergency Session Scenario
2:45 or ASAP Awards
ENTRIES for SWAMP |
|
|
|
Code |
Event |
Name |
|
Edina AM |
Lincoln-Douglas Debate |
Anand Mittal |
|
Edina GM |
Lincoln-Douglas Debate |
Gloria Mi |
|
Edina JR |
Lincoln-Douglas Debate |
Jonah Rosenthal |
|
Edina SC |
Lincoln-Douglas Debate |
Sandra Chen |
|
Edina TJ |
Lincoln-Douglas Debate |
Tanner Jones |
|
Edina UK |
Lincoln-Douglas Debate |
Uma Kumar-Montei |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
JUDGES for SWAMP |
|
|
|
Notes |
Category |
First |
Last |
|
Lincoln-Douglas |
Andy |
Charrier |
Block against Blaine |
Lincoln-Douglas |
Hayley |
Pierce-Ramsdell |
|
Lincoln-Douglas |
Bailey |
Rung |
LD and Schedule (U of MN- Saturday)
1 – 8:15 (starting at 8:15 to ensure round 2 is done by 10:30)
#2 – 9:15
#3A – 10:30 - flighted
#3B – 11:30 - flighted
#4 – 1:00
#5 – 2:00